Scotland

  • News
  • Contacts
  • Calendar
  • Clubs

Headlines

- {Date_Posted} -
{Headline}

{Headline}


{Details}

Headline Date Posted Posted by Details
British Biathlete World Beaters in Portugal Saturday, 18th Jul 2015 Howard Jones

The third Biathle World Tour of the year took place under the hot Portuguese sun in Setubal’s Parc Urbano de Albarquel.

GB’s dominance of the World Tour continued with a clean sweep of medals in the first Youth E race courtesy of Freya Gregory, Macey Barrett and Hannah Carter, The Boys race provided GB with a silver medal for Jack Amor.

The youths D races provided more GB success another clean sweep of medals for Abie White, Georgia Tombs and Rebecca Wren. The same dominant performance in the boys’ race with medals for Oliver Smart, Daniel Galloway and Finn Pardy. 

Connie Mounsey secured a fine silver in the Youths C Girls race with George Case and Edward Smart 2nd and 3rd in the largest field of the day, the Youth C Boys race. Alexandra Withey and Stephanie Cummins took gold and silver in the Youth B Girls race and Charlie Cooper took the bronze medal in the Boys B race.

Kate Offord took an emphatic win in the Youths A Girls Race from Georgina Kemp in second place. Natalie Green took second place and a silver medal in the Junior Ladies Race and silver medal.

Rachel Jones won the Senior Ladies race and Gareth Allen was third in the very strong senior men’s race.

Great Britain are usually very strong in the Masters’ races and there were wins for Claire Forbes (Master A) and Margaret Smith (Master C) and silver medal for James Greenwell (Master A).

The Great Britain team of 69 Biathletes competing against a field of over 260 competitors take home a total of 24 medals, 8 gold, 10 silver and 6 bronze – congratulations to them all.

 

Youths E Girls: 1st Freya Gregory 5:08.27, 2nd Macey Barrett 5:10.89. 3rd Hannah Carter 5:12.49, 4th Melissa Cooper 5:22.9, 7th Isla Gregory 5:48.01

Youth E Boys:  2nd Jack Amor 4:59.13, 5th James Carr 5:18.06, 6th Bert Papworth 5:22.07

Youth D Girls: 1st Abbie White 4:36.43, 2nd Georgia Tombs 4:4.14, 3rd Rebecca Wren 4:48.77, 5th Jessica Hudson 5:05.73, 6th Alexandra Palotai-Avella, 8th Annabel Denton 5:07.63, 9th Kai Snell 5:12.87, 10th Georgia Gussey 5:17.10, 11th Charlotte Taylor 5:19.33, 14th Lillyella Amor 5:30.69, 15th Tabitha Samouelle 5:31.17, 16th Elektra Covell 5:35.51

Youth D Boys: 1st Oliver Smart 4:20.54, 2nd Daniel Galloway4:26.28, 3rd Finn Pardy 4:26.78, 4th Charlie Cook 4:39.09, 5th Ajay Coombes 4:31.58, 8th  Wiliam Carr 4:44.48, 9th Josh Dreelan 4:55.44

Youth C Girls: 2nd Connie Mounsey 5:26.75, 5th Amy Northam 5:33.95, 6th Poppy Boyden 5:39.14, 7th Emily Blount 5:41.60, 10th Leontine Forbes 6:01.55

Youth C Boys: 2nd George Case 5:04.36, 3rd Edward Smart 5:11.96, 4th Ben Winterburn 5:17.40, 7th Charlie Madden 5:47.14, 10th Archie Williams 5:54.66

Youth B Girls: 1st Alexandra Withey 9:47.52, 2nd Stephanie Cummins 9:56.06, 4th Elizabeth Tolley 10:17.15, 5th Olivia Manson 10:20.34, 6th Lillyella Harland-Fairweather 10:25.28, 7th Emma Livingstone 10:32.17, 8th Jessica Sutton 10:42.30

Youth B Boys: 3rd Charlie Cooper 9:09.10, 6th Jack White 9:41.51, 9th Jack Turner 9:52.34, 10th Matthew Yates 9:54.87, 12th Charlie Samouelle 10:01.77, 15th Thomas Bawden 10:31.61

Youth A Girls: 1st Kate Offord 14:23.59, 2nd Georgina Kemp 15:07.19, 4th Georgie Lane 16:13.73

Youth A Boys: 5th Jack Ayling 12:40.65, 8th Bradley Sutton 13:01.25, 10th Harrison Yarnold 13:07.65, 12th George Claverley 113:41.40, 13th Ryan Flaherty 14:09.39

Junior Women: 2nd Natalie Green 15:17.91       Junior Men: 5th Chris Harris 14:09.96

Senior Ladies: 1st Rachel Jones 14:15.59             Senior Men: 3rd Gareth Allen 13:25.15

Master A Ladies: 1st Claire Forbes 10:22.24

Master A Men: 2nd James Greenwell 9:00.84, 4th Thomas Manson 9:49.52, 5th Tony Weed 9:53.47, 6th John Tighe 10:28.79

Master C Ladies: 1st Margaret Smith 15:41.10

Biathle success under the hot sun Monday, 8th Jun 2015 Howard Jones

A team of 48 Biathletes braved the unusually hot 36+ degrees of Cascina to compete in the second World Tour event of the year.  Teams from Germany Austria Hungary Czech Republic Mexico Argentina as well as the hosts and our team competed under the hot sun.

The Brits came away with a total of 29 medals and the overall team trophy. Winners were Gregan Clarkson and Rachel Jones (Seniors), Estella Depierre (Youth C), Poppy Clark (Youth D), Harriet Hillman and Jamie Robinson (Youth E), James Greenwell and Claire Forbes (Master A), Mary Collett (Master C) and  Peter Collett (Master D).

Jessica Manning (youth B), Josh Dreelan and Rebecca Wren (Youth D), Kitty Marvin and Max Dangerfield (Youth E). Tony Weed (Master A), and David Manning and Margaret Smith (Master C) were silver medal winners

Bronze medal winners were Gareth Allen (Senior), Bradley Sutton (Youth A), Lilyella Harland Fairweather and Matthew McCarthy (Youth B), Rachel Hatherall (Youth C), Georgia Tombs (Youth D), Archie Macer and Hannah carter (Youth E), Jessica Allen (Youth F), Mike Weed (Master A) and Suzanne Clarkson (Master C).

 

Complete Results

Youth F

3rd Jessica Allen 3:00

4th Mille Cooper 3:02

Youth E

1st Harriet Hillman 4:40

2nd Kitty Marvin 4:47

3rd Hannah Carter 4:52

4th Holly Johnson 4:59

1st Jamie Robinson 4:38

2nd Max Dangerfield 4:48

3rd Archie Macer 4:57

4th Rocco Taylor 5:07

Youth D

1st Poppy Clark 4:15

2nd Rebecca Wren 4:18

3rd Georgia Tombs 4:19

5th Millie Porter 4:31

6th Annabel Denton 4:38

7th Charlotte Taylor 4:44

8th Vivien Taylor 4:45

9th Hetty James 4:47

10th Sophie Wilson 4:55

2nd Josh Dreelan 4:17

4th James Hulme 4:31

Youth C

1st Estella Depierre 5:02

3rd Rachel Hatherall 5:10

7th Charlie Madden 5:04

8th Archie Williams 5:06

Youth B

2nd Jessica Manning 9:45

3rd Lilyella Harland-Fairweather 9:48

5th India Cooper 10:06

6th Kimberley Balcombe 10:28

7th Jessica Sutton 10:43

3rd Matthew McCarthy 9:13

5th James McCarthy 9:23

Youth A

3rd Bradley Sutton 12:47

5th Jack Ayling 13:01

6 George Claverley 13:18

Senior

1st Rachel Jones 13:37

1st Gregan Carkson 11:54

3rd Gareth Allen 12:24

Master A

1st Claire Forbes 8:45

1st James Greenwell 8:07

2nd Tony Weed 8:37

3rd Mike Weed 8:40

Master C

1st Mary Collett 11:35

2nd Margaret Smith 14:52

3rd Suzanne Clarkson 15:37

2nd David manning 10:55

Master D

1st Peter Collett 10:23

Scottish Pentathlon - Development Officer Job Opportunity Thursday, 2nd Apr 2015 John Woodbridge

DEVELOPMENT OFFICER - FIXED TERM – MARCH 2017

Scottish Pentathlon is the new governing body set up in Scotland to help develop the sport of Modern Pentathlon with the support of sportscotland and Pentathlon GB.

It replaces the Scottish Modern Pentathlon Association (SMPA) and has in place a new Board led by a new Chair, Murdo Macdonald and a new plan for developing the sport. This is a very positive step supported by sportscotland and Pentathlon GB who have committed to work with Scottish Pentathlon in their efforts to develop and promote the sport in Scotland.

This is a unique opportunity for the right person to join a new, fresh and dynamic organisation, working closely with the Board and our partners to achieve the sport’s objectives.

You will be in at the start of something new and part of a sporting organisation at the earliest stage of its development, making a real impact on the growth and sustainability of a sporting organisation.

The principle focus of the Development Officer will be to lead on the development of an infrastructure for the sport of Modern Pentathlon in Scotland and to increase participation in the sport and grow clubs and Scottish governing body (SGB) membership.

The Development Officer will report to the Director of Development and be supported by a broader team including the Pentathlon GB Development team.

This post involves regulated work with children and employment is conditional on the successful candidate being able to obtain/holding PVG scheme membership.

Salary £24,000 per annum – 37 hours per week

Benefits package including pension and life insurance. The standard holiday entitlement is 25 days to be taken by arrangement.  In addition, there is an annual entitlement of 10 days public holidays. 

Closing date: 17 00 hrs on Wednesday 22 April 2015

Interviews will be held in Edinburgh on Thursday 14 May 2015

Scottish Pentathlon is committed to equality of opportunity.

The following documents are available for download:

  1. Advert
  2. Application Form
  3. Application Information
  4. Job Description
  5. Candidate Specification
  6. Equal Opportunities Form

 

Chair Murdo Macdonald
email Murdo
Director of Development Jane Scott
email Jane
Director of Sport Trish Prise
email Trish
Director of Partnerships Services Paul Wain
email Paul
Director of Governance and Compliance Colin Mackenzie
email Colin
Director Kirsty Craig
email Kirsty

Website http://scottishpentathlon.org/

Date Event Closing Date
04/10/2015 Scottish Saltires Biathlon Time Trial
Venue: The Aberdeen Sports Village



Online entries for this event open at 11:00 on 01/09/2015

Contact: Trish Prise , trishprise@aol.com

This competition is a time trial for the British Modern Biathlon Championships (28th & 29th November 2015) and the British Schools’ Modern Biathlon Championships (19th & 20th March 2016). Unlike the County Championships and competitions organised by the Pentathlon GB Regions, it has no automatic qualifying places for either of the British Championships.

For further details of the Modern Biathlon Series 2015/16 including format, how to enter, qualification places available etc. please visit https://www.pentathlongb.org/schools/index.php

Entries for the following classes will open online at 11am on 1st September and will be restricted to 200 athletes.  The competition entry fee is £6.  Entries will close once capacity has been reached or the closing date whichever is the sooner.   Athletes who are not fully paid up members of Pentathlon GB will be given free First Steps membership, however if they progress to one of the British Championships, full membership (£10) will be required at that stage. 

Swim - 25m or 50m pool (TBC) - 1030 to 1230

Run - 400m track - 1215 to 1415

CLASS

Age taken as at 31st December 2015

Year of Birth

Run Distance

Swim Distance

U10

2006

800

50

U11

2005

800

50

U12

2004

800

50

U13

2003

1600

100

U14

2002

1600

100

U15

2001

1600

200

U16

2000

1600

200

U17

1999

1600

200

U19

1997/1998

1600

200

Teachers

n/a

800

50

The competition will be organised in accordance with the Pentathlon GB Rules for Modern Biathlon effective 1st September 2015.  These are available from the resources page of the Pentathlon GB website - https://www.pentathlongb.org/pentathlongb/resources.php?tab=1.

This event posted: 12/01/2015 and last updated: 25/08/2015

16/09/2015
Scottish Saltires Trish Prise
email Trish
Visit the Club website
Scotland